Wełna mineralna

Z Encyklopedia materiałów budowlanych

Wełna mineralna (wełna kamienna, wełna skalna) to puszysty materiał izolacyjny uzyskiwany przez rozwłóknienie surowców mineralnych takich jak bazalt. Z tego względu niekiedy określana jest mianem wełny bazaltowej. Podobnym materiałem jest wełna szklana (wata szklana).

Wełna mineralna jest bardzo popularnym materiałem izolacyjnym stosowanym do ocieplania budynków.

Zalety wełny mineralnej

Warstwa wykonana z wełny mineralnej posiada bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła. Pojedyncze włókna mają ten współczynnik na dość wysokim poziomie, ale puszysta struktura ze względu na uwięzienie w niej sporych ilości powietrza stanowi dobrą warstwę izolacyjną. Wartość współczynnika zawiera się w zakresie ok. 0,034-0,050 W/mK, zależy mocno od gęstości wełny -- ta zaś mieści się w zakresie 20 (wełna mineralna luzem) do 180 (twarde płyty z wełny mineralnej) kg/m³.

Ze względu na sprężystość, wełna mineralna doskonale nadaje się do ocieplania połaci skośnego dachu. Kawałki wełny docięte do odpowiedniej szerokości (o kilka cm szerszej niż rozstaw krokwi) umieszcza się na wcisk między nimi, a sprężystość wełny zapewnia szczelne przyleganie materiału do krokwi.

Ze względu na materiał, z jakiego została wytworzona, wełna mineralna jest ognioodporna i niepalna. Ze względu na strukturę wykazuje się niezłymi zdolnościami tłumienia dźwięków.

Warstwa wełny mineralnej jest paroprzepuszczalna, co przez niektórych fachowców bywa uznawane za jedną z jej najistotniejszych zalet. Należy jednak mieć na uwadze, że za usuwanie z wnętrza domu wilgoci odpowiada sprawnie działająca wentylacja, nie zaś dyfuzja pary wodnej przez ściany.

Wady wełny mineralnej

Wełna mineralna w porównaniu do styropianu posiada większą gęstość, zatem płyty wykonane z tego materiału budowlanego mocuje się nieco trudniej od płyt ze styropianu. Grubych płyt z wełny mineralnej nie klei się do ściany (jak można robić z płytami ze styropianu), konieczne jest ich mocowanie kołkami.

O ile nie zostanie poddana specjalnemu działaniu środków chemicznych, wełna mineralna jest higroskopijna, nasiąkliwa i szybko chłonie wodę. Z tego względu absolutnie niezbędne jest zapewnienie, że warstwa izolacji z wełny mineralnej nie będzie nigdy poddawana działaniu wilgoci.