Blachodachówka

Z Encyklopedia materiałów budowlanych

Blachodachówka to nic innego jak (odpowiednio wytłoczona) blacha stalowa lub aluminiowa. Od zwykłych arkuszy blachy (płaskich, ale także trapezowych czy falistych) odróżnia ją to, że jest wytłoczona we wzór przypominający kształtem ułożoną na dachu ceramiczną dachówkę. Również kolor lakieru, którym jest powleczona, może oddawać naturalny kolor wypalonej gliny. Blachodachówka stosowana jest tam, gdzie ktoś chce mieć dach pokryty w sposób zbliżony do tradycyjnego. Niewprawne oko nie odróżni blachodachówki od zwykłej dachówki.

Wielką zaletą blachodachówki jest łatwość jej układania. Spore arkusze blachy układa się łatwiej i szybciej, niż pojedyncze dachówki. Tym bardziej, że łatwo można je docinać do odpowiednich rozmiarów (przy użyciu nożyc do blach), co ułatwia dokonywanie wszelkiego rodzaju obróbek dekarskich. Sama blachodachówka też najczęściej jest zauważalnie tańsza, od zwykłych dachówek.

Co istotne, dachówka różni się jednak nieco od blachodachówki. Ta druga ma zazwyczaj mniejszą wypukłość, choć powoli na rynku pojawiają się też blachy o głębszych przetłoczeniach, co jeszcze bardziej upodabnia je do dachówki. Również wykończenie powierzchni zdradza metalowy a nie gliniany surowiec użyty do wykoniana pokrycia dachu. Blachodachówka prawie zawsze będzie się bardziej błyszczeć, niż dachówki ceramiczne.

Istotne są jeszcze dwie kwestie:

  • blachodachówka jest lżejsza od dachówek ceramicznych czy cementowych, przez co konstrukcja dachu może być lżejsza,
  • niektórzy twierdzą, że deszcz bębniący o blachodachówkę jest bardzo dobrze słyszalny, bo blacha nie tłumi jego odgłosów.