Perlit

Z Encyklopedia materiałów budowlanych
Wersja Admin (dyskusja | edycje) z dnia 15:22, 29 maj 2011

(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Perlit jest skałą wulkaniczną, która po obróbce cieplnej wykorzystywana jest w budownictwie jako materiał izolacyjny, a także jako kruszywo.

Perlit zawiera ok. 2-5% wody. Po jego rozdrobnieniu poddaje się go obróbce termicznej, szybko podgrzewając go do temperatur rzędu 900-1 000°C[1]. Temperatura powoduje natychmiastowe odparowanie wody i pęcznienie drobinek perlitu, wskutek czego powstaje tzw. perlit ekspandowany. To właśnie ta substancja potocznie nazywana perlitem funkcjonuje na rynku materiałów budowlanych.

Współczynnik przewodzenia ciepła perlitu jest rzędu λ = 0,031...0,059 W/m²K. Podobne wartości osiągają tradycyjne materiały izolacyjne takie jak styropian i wełna mineralna.

Jako kruszywo, perlit bywa używany do produkcji zapraw ciepłochronnych, zamiast piasku. W tym samym celu stosuje się go do wylewek perlitobetonowych. Niekiedy wysypuje się po prostu warstwę perlitu zamiast warstwy piasku, co pozwala na rezygnację z warstwy styropianu lub styroduru.

Jako materiał izolacyjny, perlit wykorzystywany jest również do ocieplania pustych przestrzeni w ścianach trzywarstwowych lub szkieletowych, ale także ocieplania stropów i podłóg. W szczególności przydatny bywa w ocieplaniu nierównych powierzchni, wtedy jest on w stanie wypełniać wszelkie szczeliny i nierówności.

  1. Perlit ekspandowany http://www.zebiec.com.pl/pl/oferta/produkcja-przerobcza/perlit-ekspandowany