Styrodur

Z Encyklopedia materiałów budowlanych

Styrodur, czyli polistyren ekstrudowany (XPS), niekiedy określany też mianem styropianu ekstrudowanego (wytłaczanego) jest wytwarzany podobnie jak styropian (EPS) z polistyrenu.

Styrodur produkowany jest jako spieniony, a następnie wytłaczany. Ma większą gęstość i wytrzymałość mechaniczną, niż styropian (polistyren ekspandowany).

Współczynnik przewodzenia ciepła dla XPS jest niższy, niż dla EPS ze względu na sposób wytwarzania. Wytłaczanie płyt ze spienionego polistyrenu sprawia, że cząstki spienionego tworzywa przylegają do siebie ściśle, bez pozostawiania między nimi pustych przestrzeni. Komórki nie mają już kształtu kuleczek, lecz wielościanów o nieregularnych kształtach i rozmiarach. To zmniejsza przepływ ciepła przez warstwę materiału, poprawiając parametry termoizolacyjne.

Przykładowo, płyty z polistyrenu ekstrudowanego URSA XPS N-V-L posiadają współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,034 – 0,036 W/mK.

Mniejsza jest także nasiąkliwość polistyrenu ekstrudowanego w stosunku do styropianu. Posiada on także większą wytrzymałość na nacisk. Ze względu na te właściwości bywa wykorzystywany m.in. do izolacji:

  • ścian fundamentowych, piwnic,
  • dachów płaskich o konstrukcji odwróconej,
  • podłóg na gruncie,
  • płyt fundamentowych.

Styrodur (podobnie, jak i styropian) nie emituje pyłu, nie przyczynia się do powstawania odczynów alergicznych u mieszkańców, nie podrażnia oczu ani skóry przy układaniu.

Potocznie używana jest nazwa styrodur, która jednakże jest zarejestrowaną nazwą własną jednego z producentów polistyrenu ekstrudowanego - firmy BASF.