Styropian

Z Encyklopedia materiałów budowlanych

Styropian to nazwa pod jaką na polskim rynku materiałów budowlanych funkcjonuje spieniony polistyren. Jest to jeden z najbardziej popularnych materiałów izolacyjnych, używanych do wykonania izolacji cieplnych. Ze względu na swoją strukturę i własności mechaniczne (sztywność), wykorzystywany jest głównie do ocieplania ścian, podłóg, ewentualnie stropów. Do ocieplania dachów stosowany jest rzadko.

Styropian jest strukturą zamkniętych komórek spienionego polistyrenu. Jego głównym składnikiem jest zatem...powietrze. W 1 m³ styropianu znajduje się 3-6 mld takich komórek.

Produkcja styropianu

Granulki polistyrenu zmieszanego ze środkiem pianotwórczym (jego rolę spełnia pentan) podgrzewa się (zazwyczaj za pomocą pary wodnej). Z granulek powstają zamknięte komórki o obłych kształtach, które łączą się ze sobą. Między poszczególnymi komórkami powstają pustki powietrzne.

Ponieważ granulki zwiększają swoją objętość, fachowo styropian określany jest jako polistyren ekspandowany. Skrótowe oznaczenie według polskiej normy to PS-E (PoliStyren Ekspandowany).

Z polistyrenu produkuje się również XPS, czyli polistyren ekstrudowany (styrodur). Proces produkcyjny jest jednak nieco inny, co skutkuje innymi własnościami gotowego materiału.

Styropian jako materiał izolacyjny

Poniższa tabela przedstawia współczynnik przewodzenia ciepła λ dla poszczególnych rodzajów styropianu.

Gatunek Współczynnik przewodzenia ciepła λ[1]
[W/(m·K)]
EPS 50 - 042 0,042
EPS 70 - 040 0,040
EPS 80 - 036 0,036
EPS 80 - 040 0,040
EPS 100 - 038 0,038
EPS 200 - 036 0,036
EPS 250 - 036 0,036
EPS T -24 dB 0,045
EPS T -30 dB 0,045
FS 12 0,042
FS 15 0,040
FS 20 0,038
FS 30 0,036
FS 40 0,036

Wykorzystanie styropianu do izolacji

Przed użyciem styropianu należy go przez kilka tygodni sezonować. W tym czasie eliminuje się efekty skurczu technologicznego (kurczenia się płyt po wyprodukowaniu).

Najczęściej styropian mocuje się do warstwy nośnej ściany za pomocą odpowiedniego kleju. Niekiedy stosuje się kołkowanie, lub obie te metody naraz. Układanie płyt luzem stosuje się rzadko.

Dla jakości izolacji, w celu wyeliminowania mostków cieplnych, płyty styropianowe należy do siebie mocno dociskać. Alternatywną jest wypełnienie powstałych szczelin pomiędzy poszczególnymi płytami pianką poliuretanową z puszki. Z tego względu niekiedy lepiej stosować płyty zwykłe, niż frezowane (przy układaniu tych ostatnich, trudniej jest zapewnić dobry styk pomiędzy płytami).

Zalety styropianu

Najważniejszą cechą styropianu jest jego bardzo niska gęstość, rzędu 12-40 kg/m³. Ta cecha przyczynia się do bardzo małej masy nawet dużych i grubych płyt wykonanych z tego materiału, co znacząco ułatwia jego wykorzystanie do izolacji. Z lekkim materiałem po prostu lekko się pracuje.

Płyty ze styropianu można przycinać przy użyciu zwykłej ręcznej piły, a nawet noża.

Wady styropianu

Styropian jest nieodporny na działanie wielu czynników chemicznych -- rozpuszczalników, farb, klejów, środków ochrony drewna. W szczególności nie jest on odporny na rozpuszczalniki nitro, aceton i benzol.

Styropian jest materiałem dość szczelnym pod względem dyfuzji (przenikania) pary wodnej. Oznacza to, że przez ściany zaizolowane styropianem przenika niewielka ilość pary wodnej. Traktowane jest to niekiedy jako wada zupełnie dyskwalifikująca zastosowanie styropianu do izolacji ścian, choć moim zdaniem jest to znaczna przesada. Istotnie, nie da się ukryć, że taka jest cecha styropianu. Tyle tylko, że z domu wilgoć powinna być usuwana przez wentylację, nie zaś przez ściany!

Ze względu na niską gęstość i lekkość, styropian nie tłumi skutecznie dźwięków.

  1. Stowarzyszenie Producentów Styropianu: ABC izolacji ze styropianu