Suprema: Różnice pomiędzy wersjami

Z Encyklopedia materiałów budowlanych
(Utworzył nową stronę „'''Suprema''' to popularny w przeszłości materiał izolacyjny, dziś już nie stosowany ze względu na słabe własności termoizolacyjne. Inne nazwy (m.in. nazwy han...”)
 
 
Linia 1: Linia 1:
 
'''Suprema''' to popularny w przeszłości materiał izolacyjny, dziś już nie stosowany ze względu na słabe własności termoizolacyjne. Inne nazwy (m.in. nazwy handlowe) to '''[[płyty wiórowo-cementowe]]''', '''strużkobeton''', '''[[arbolit]]''', '''[[Durisol]]''', '''Fixolit'''.
 
'''Suprema''' to popularny w przeszłości materiał izolacyjny, dziś już nie stosowany ze względu na słabe własności termoizolacyjne. Inne nazwy (m.in. nazwy handlowe) to '''[[płyty wiórowo-cementowe]]''', '''strużkobeton''', '''[[arbolit]]''', '''[[Durisol]]''', '''Fixolit'''.
  
Suprema przyjmuje postać [[bloczek|bloczków]], [[pustak|pustaków]] lub [[płyta|płyt]]. Elementy te wytwarza się poprzez odlewanie z betonu z domieszką cienkich i długich wiórów drzewnych, wstępnie zaimpregnowanych.  
+
Suprema przyjmuje postać [[bloczek|bloczków]], [[pustak|pustaków]] lub [[płyta|płyt]]. Elementy te wytwarza się poprzez odlewanie z betonu z domieszką cienkich i długich wiórów drzewnych, wstępnie zaimpregnowanych. Gęstość materiału mieści się w zakresie 400-700 kg/m³.
  
Ze względu na własności, materiał przypomina nieco [[gazobeton]], tj. posiada dość dobry [[współczynnik przewodzenia ciepła]], niższy, niż dla litego betonu. Jednakże nie jest on wystarczający, by wykonać jednowarstwową ścianę w standardzie energooszczędnym bez dodatkowego ocieplenia. W związku z tym stosowana jest raczej jako materiał do pochłaniania dźwięków, niż powstrzymania ucieczki ciepła.
+
Ze względu na własności, materiał przypomina nieco [[gazobeton]], tj. posiada dość dobry [[współczynnik przewodzenia ciepła]] (0,14-0,15 W/mK), niższy, niż dla litego betonu. Jednakże nie jest on wystarczający, by wykonać jednowarstwową ścianę w standardzie energooszczędnym bez dodatkowego ocieplenia. W związku z tym stosowana jest raczej jako materiał do pochłaniania dźwięków, niż powstrzymania ucieczki ciepła.

Aktualna wersja na dzień 19:45, 20 maj 2013

Suprema to popularny w przeszłości materiał izolacyjny, dziś już nie stosowany ze względu na słabe własności termoizolacyjne. Inne nazwy (m.in. nazwy handlowe) to płyty wiórowo-cementowe, strużkobeton, arbolit, Durisol, Fixolit.

Suprema przyjmuje postać bloczków, pustaków lub płyt. Elementy te wytwarza się poprzez odlewanie z betonu z domieszką cienkich i długich wiórów drzewnych, wstępnie zaimpregnowanych. Gęstość materiału mieści się w zakresie 400-700 kg/m³.

Ze względu na własności, materiał przypomina nieco gazobeton, tj. posiada dość dobry współczynnik przewodzenia ciepła (0,14-0,15 W/mK), niższy, niż dla litego betonu. Jednakże nie jest on wystarczający, by wykonać jednowarstwową ścianę w standardzie energooszczędnym bez dodatkowego ocieplenia. W związku z tym stosowana jest raczej jako materiał do pochłaniania dźwięków, niż powstrzymania ucieczki ciepła.